O hlasování

O anketě Zahrada desetiletí                 

Svaz zakládání a údržby zeleně připravil unikátní soutěžní anketu Zahrada desetiletí, ve které může hlasovat odborná i laická veřejnost pro osmnáct zahrad nominovaných na základě úspěchů v soutěži Zahrada roku. Cílem ankety je představit veřejnosti kvalitně vyprojektované a realizované zahrady, zmapovat trendy při tvorbě zahrad v uplynulém desetiletí a zjistit, jaké typy zahrad jsou dnes v oblibě. Hlasování bude zahájeno 1. dubna na na webové stránce zahradadesetileti.cz, kde soutěžící zahrady představují jejich tvůrci. Výsledky ankety oznámí organizátoři v polovině června v rámci Víkendu otevřených zahrad.    

Možnost zúčastnit se ankety Zahrada desetiletí si vysloužili tvůrci třiceti zahrad, které se v soutěži Zahrada roku, pořádné každoročně profesním sdružením Svaz zakládání a údržby zeleně, umístili v letech 2004-2014 na prvních třech místech. Jedinou podmínkou byl souhlas majitele.

Do ankety Zahrada desetiletí bylo zaregistrováno osmnáct zahrad napříč všemi ročníky. Bude jistě zajímavé sledovat, jak a jestli se změnily požadavky majitelů, jaké se objevily nové technologie, jaké jsou nároky na péči o zahrady.

Zahrady, o kterých se v anketě Zahrada desetiletí bude hlasovat, jistě nepředstavují běžnou úroveň zahrad v České republice. Jsou to zahrady, které již jednou ocenila odborná porota. Ta ovšem nikdy neměla možnost porovnávat zahrady v jednotlivých letech mezi sebou, tuto jedinečnou možnost nyní bude veřejnost mít. Není důležité, která zahrada v anketě zvítězí. Důležité je, aby si současní i budoucí majitelé zahrad uvědomili, že tvorba zahrady je proces, který by měli svěřit odborníkům – zahradním architektům a kvalitním zahradnickým firmám. Jedině tak získají zahradu, která se může jednou stát třeba i zahradou desetiletí.

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435