Divoká zahrada pod krásnou strání

Místo: Karlík - Dobřichovice
Autor projektu: Zdeněk Sendler, Radka Táborová
Zhotovitel: LandART ateliér s.r.o.
Výměra: 800 m²
Zahrada roku 2011 – 1. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 1. místem v soutěži Zahrada roku 2011

Jednou mně volal Petr Suske (kamarád, výborný architekt a skvělý člověk, se kterým je radost spolupracovat), že mají klienta, který je vzdělaný, umí naslouchat, nemachruje, nemá moc peněz a chtěl by vyprojektovat zahradu.  Tak jsme se sešli – jestli si „padnem“. Mladí manželé, oba právníci, horolezci s malým dítětem. Příjemní, ona mírně vůdčí, on realizátor jejich myšlenek a představ. Snad poprvé mě, výrazného heterosexuála, zaujal víc on, než ona. Ihned jsem začal přemýšlet, kdy byl v „Československu“ můj oblíbený herec John Malkovich… Pan majitel jakoby mu z oka vypadl.

Zásadní část hovoru o podobě zahrady se týkala horolezectví. Když zjistili, že jsem z Brna, tak převládlo téma brněnského horolezeckého fenoménu Adama Ondry. Na závěr jsme se dostali na chvíli k zahradě. Rychle jsme našli společnou řeč. Jednoduchá zahrada, přírodní výraz, částečně reagující na uživatelský požadavek... dítě, zelenina, oheň, dřevo, kámen, finanční limit...  Na pár skicách jsme si potvrdili vzájemné pochopení a na několika schůzkách nastavili směr realizace.

V ateliéru Petra Suskeho měla stavbu domu na starosti Jarča Kopečná (kamarádka, skvělá architektka, která přešla k Petrovi od nás. Spolupracovala s naším ateliérem na projektu parku „Slovanské náměstí“ v Brně nebo na „Zámecké zahradě“ v Jičíně). Samotná dispozice výborného baráku velmi usnadnila naši práci a vše nějak vzájemně vycházelo (jako slunce nad nedalekým mysliveckým posedem, ve kterém jsem čekal na majitele při první schůzce). Aleš Kurz neměl na realizaci čas a doporučil firmu LandART. Hoši vše pochopili a realizaci zvládli dle mých představ, řemeslně, kreativně, pohodově.

Po letech se zahrada chová stále velmi přirozeně, řízená sukcese putuje ve vymezeném prostoru, jednotlivé plochy jsou dodržované, nastavené mantinely jsou akceptované, Adam Ondra se během vývoje zahrady stal absolutní světovou horolezeckou špičkou, malé děti majitelů mírně odrostly a objevují a využívají další části zahrady. Tím, že je založena přátelsky a tolerantně, tak jí to nevadí, naopak…

Do Karlíku se těším a určitě budu mít dobrý pocit. Pozitivní energie totiž zůstává…

Zdenek Sendler

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 181 hlasů
POŘADÍ: 10. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435