Zahrada plná her

Dolní Břežany
Projekt: Ing. Mirka Svorová, Ing. Jakub Finger
Spoluautor studie: Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D.
Realizace: Garpen – Jaroslav Pešička
Výměra: 4 000 m ²
Zahrada roku 2010 – 1. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 1. místem v soutěži Zahrada roku 2010

Zahrada ve Lhotě, která získala 1. místo v soutěži Zahrada roku 2010, je obsahově a tematicky velmi  bohatá, každý z navržených  prvků by mohl být vlastně samostatnou zahradou.  V návrhu bylo proto velmi důležité tuto rozmanitost uchopit tak, aby výsledek byl přirozený a harmonicky navazoval na okolní krajinu. Klíčem bylo postupné „zoomování“ od celku k detailu. Na realizaci zahrady o výměře 4000 m2 se podílely firmy: Tomáš Novotný- závlahy, ZAHRADA Olomouc s.r.o. (koupací jezírko), Jasan- Zdeněk Hradilák (následná péče), Golf service – Milan Ištok (trávníky).

Zahrada slouží potřebám jedné rodiny, která zastupuje v  České republice velmi řídký jev a to je statut donátorů.  Nebyla vybudována s touhou reprezentovat, ani ukrýt své členy do naprostého soukromí, jako to u podobných rezidenčních zahrad bývá. Slouží rodině, všem jejím členům, přátelům, dětem a různým spolkům tak, aby naplnila jejich rozličné potřeby. Tato zahrada žije.

Je od počátku a zcela programově navržena tak, že nabízí velké množství sportovních outdoorových aktivit, produkuje mnoho dobrých (míněno jedlých) věcí, ale obsahuje i  spoustu zákoutí a prostor, které slouží ke kontemplaci, meditaci a relaxaci.

Aby nedocházelo k vizuální kolizi mezi „kontrastními“ zahradními scenériemi, jsou zde velmi důležitým zahradním prvkem systémy živých plotů. Habrové ploty ukrývají, co má zůstat skryto, na druhou stranu rámují partie, které mají vyznít.

Zahrada byla vybudována doslova na poli, proto jsou zde dalším velmi důležitým tvořivým elementem terénní modelace, díky kterým se z původně nudné placky podařilo vytvořit měkce modelovanou „krajinku“, ve které se člověk cítí dobře, díky vzniklým zákoutím, pohledům a průhledům.

Vizuálně je zahrada zajímává po celý rok, velký důraz je kladen na to, aby se pozorovateli neustále měnila před očima, díky světlu a barvám vegetace v jednotlivých ročních obdobích, tak jak je to pro středoevropskou krajinu typické.

Po dvou letech existence zahrady se ukázalo, že  z hlediska  provozu lze mnoho funkcí sjednotit do kompaktního celku.  A že život pod širým nebem v zahradě patří mezi dobré způsoby jak stmelit rodinu a sdílet krásné místo s přáteli…

Půdorys zahrady

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 340 hlasů
POŘADÍ: 5. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435