Vzpomínka na P. Mondriana

Místo: Šlapanice u Brna
Návrh zahrady: Zdenek Sendler,
Realizace: Zdenek Kovář
Malůvky - Lucie Radilová, Lucie Kostková, Radka Táborová
Výměra: 535 m²
Zahrada roku 2010 – 3. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 3. místem v soutěži Zahrada roku 2010

Majitel zahrady Radek Jurníček je kamarád, spolumajitel velmi solidní brněnské stavební firmy, baskeťák a pohodový kluk. V kategorii klientů je v rámci naší ateliérové tabulky zařazen jako klient soukromý, spolupráce s ním je v naší pětistupňové tabulce v kategorii I. – III.

Radek měl původně o výrazu zahrady podstatně jinou představu. Je to jeho rodný dům, do kterého se po letech opět vrátil, a tudíž chápu silnou vazbu na zažitý stav věci, na dětství, dospívání apod.

Na můj, celkem radikální, koncept jsem mu dal čas přes víkend, poslal jsem mu jej s poznámkou, že pokud na něj nepřistoupí, tak je u mne sráč. Věděl jsem, že přistoupí, vím, že není …

Za týden byla stávající zahrada vybagrována, za další byly postaveny betonové zdi jako „pokoje“. Pak nastoupili zahradníci pod vedením mého i Radkova kamaráda Zdenka Kováře a dílo dokončili.

Na závěr jsme se sbalili s holkama z ateliéru - Lucií Radilovou, Radkou Táborovou, Lucií Kostkovou - a za asistence naší společné kamarádky architektky a výborné baby Aleny Zemanové s vydatnou podporou kvalitního vína a ve vzpomínkách na P. Mondriana jsme betonové zdi pomalovali.

V principu by měla být zahrada příjemná, obyvatelná, tvarově jasná, sortimentem rostlin mírně venkovsky nahodilá, do okolních zahrad integrována ovocnými stromy a keři podél oplocení.   Mondrian se má objevovat více přes zimu, kdy přísavníky shodí listy.

Radek dnes říká, že je rád, že tenkrát nebyl…  (Z úcty k dobré pověsti časopisu INSPIRACE to slovo, které je v hovoru dvou chlapů termín dle mého nenahraditelný, plně vystihující podstatu věci, raději nezopakuji. Ale já jsem taky moc rád, že nebyl…!)

Po několika letech je zahrada stále ve velmi dobré kondici, Mondrian se v prostředí šlapanických zahrad zabydlel, mírně se nechal zarůst, přes léto ustoupil popínavým rostlinám, stejně jako barevné zdi… Přes zimu se opět objeví a připomene původní záměr.  Jako autor jsem velmi spokojen a rád přijmu pozvání na sklenku výborného růžového…

Zdenek Sendler

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 135 hlasů
POŘADÍ: 14. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435