Z lesa do údolí

Kanice
Autorka projektu: Ing. Jana Pyšková
Realizace: Zahradní Architektura Kurz s.r.o.
Výměra: 1 650 m2
Zahrada roku 2013 – 2. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 2. místem v soutěži Zahrada roku 2013

Pozemek na okraji obce, pod lesem, s výhledem do kraje, nabídl jedinečnou možnost vytvořit zahradu v harmonii s okolní krajinou. Ta vtéká do zahrady od lesa, zavlní se a plyne přes pastvinu za cestou do údolí. Navázat zahradou na okolí bylo nejpřirozenější cestou: na svazích je založen porost z domácích druhů rostlin, který navazuje na okraj lesa. Výhled do krajiny v údolí je možný nejen z vyšších partií zahrady, ale i z terasy před obývacím pokojem. Je ale řešen tak, aby bylo vidět líp ven než dovnitř: pohled rámují keře, které poskytují majitelce v zahradě soukromí, ale také nenásilně brání pohledu dovnitř.

V zahradě jsou vysázeny rostliny mnoha druhů a nikde není předěl mezi užitkovou a okrasnou partií: Ovocné stromky i jahůdky přece zdobí a z mnoha trvalek se dá použít jejich nať jako koření či na čaj…Nebylo úplně jednoduché se vypořádat s nesnadnými půdními a hydrologickými podmínkami - zahrada nám dávala a dává hádanky a čeká na správnou odpověď. Většina rostlin ale prospívá skvěle a dělá své majitelce, tvůrcům i údržbě radost. Je místem pro radost a potěšení své paní, bezpečným domovem mnohým živočichům. Ve větvích jsou ptačí hnízda, ježci pomáhají sbírat škůdce, v kamenech se hřejí ještěrky. Při realizaci jsme ohleduplně vybírali nejen nenáročné druhy rostlin, ale také neživý materiál – dřevo z místní pily, kámen z nedalekého lomu, aby za námi zůstávala co nejmenší uhlíková stopa.

Krásu zahrady ovlivnil i lidský faktor: Zahradu vymýšlela žena pro ženu a realizovala ji parta správných chlapů. Má ryzí kouzlo, je krásná, ale neokázalá, má půvab i vůni, ambice i skromnost.

foto: archiv autorky, archiv SZÚZ, archiv firmy Zahradní Architektura Kurz s.r.o.

Zahrada pod lesem - legenda

Zahrada pod lesem - plán

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 115 hlasů
POŘADÍ: 15. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435