Zahrada pod platany

Praha - Dolní Chabry
Autoři projektu: Partero - zahradní architekti,
Ing. Mirka Svorová a Ing. Jakub Finger
Realizace: Zdeněk Hradilák – JASAN – zahradnické služby
Výměra: 430 m ²
Zahrada roku 2014 – 2. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 2. místem v soutěži Zahrada roku 2014

Zahrada v Dolních Chabrech je pro nás ojedinělá díky své poloze v příměstském satelitu.  Díky zručné realizaci se podařilo vytvořit malou městkou zahradu pro rodinu se dvěma dětmi a želvami. Na své jsme si přišli i s tak staromilským počinem jako je třeba předzahrádka.

Zahradu lze úplně zjednodušeně popsat a rozdělit na část vstupní a pobytovou.  V té vstupní „předzahrádkové“ jsme umístili několik bříz s bohatým podrostem, který se v průběhu roku mění.  Každou roční dobu nabízí svým majitelům, kteří vstupují či parkují, jinou podívanou.  Nejinak kolemjdoucím – díky transparentnímu plotu. Z předzahrádky se lze dostat k zmiňované pobytové části po dřevěné lávce, lemující dům.  Minete část s ovocnými stromy s podsadbou jahod a nárožní plechové umyvadélko a jste v samotném epicentru dění . Zde je v souladu s dispozicí domu umístěna pobytová terasa, kde rodina tráví nejvíce času.

Dřevěná paluba je dosti velkorysých rozměrů, neboť je v ní zabudována zelená pergola z platanů. Samotné sezení obklopují vyvýšené záhony plné vonných bylin. Platany jsou ještě mladé, ale časem srostou a vytvoří zelený slunečník. Mezi terasou a živým plotem, který zajišťuje soukromí, zbylo místo na hrací trávník. Podél něj je úzký, leč bohatě kvetoucí záhon, který je vnímatelný z oken obývacího pokoje. Lávka mezi ním a domem zajišťuje „suchou nohu“ při vstupu na terasu, zároveň navádí až k maličké zeleninové zahrádce.  Ta je zapuštěna v západním rohu zahrady, od které je oddělena zídkou z kamenných bloků. Čtyři pravoúhlé záhony v mlatovém povrchu zajišťují dostatek máty, rajčat a salátu pro potřeby rodiny. Je zde také místo pro maliníky, které kout uzavírají. Z této části zahrady se lze díky nenápadné provozní cestičce v trvalkách dostat zpátky do předzahrádky se stromy. Polodivoká, přírodnější výsadba obsahuje hlavně podrostové stinné druhy trvalek a trav, doplněné keři hortenzií a svíd a vytváří kontrast k přísně organizované pobytové části.

Výsledkem je kompaktní zahrada, využívající každý kousek pozemku a splňující potřeby konkrétní rodiny. Do budoucna vznikne díky růstu živých plotů na zahradě  ještě větší  soukromí.

Půdorys zahrady

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 246 hlasů
POŘADÍ: 7. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435