Zahrada rodinného domu

Králův Dvůr, Počaply
Autorka projektu: Ing. Martina Forejtová, ateliér A05
Realizace: Imramovský - vegetační úpravy s.r.o.
Výměra: 800 m²
Zahrada roku 2012 – 3. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 3. místem v soutěži Zahrada roku 2012

Rodinná zahrada v Počáplech je umístěna v krásné lokalitě Berounské krajiny ve svahu pod kostelem a hřbitovem. Ač se jedná o moderní, přízemní stavbu rodinného domu, díky zahradě je velmi citlivě umístěna do krajiny.

Zahrada leží na výhodně svažitém pozemku orientovaném k jihovýchodu. Z jižní a východní strany sousedí pozemek s obecní zástavbou, na západní straně je nezastavená louka, která přechází na severu v linii hřbitovní zdi.

Přístup do domu vede po cestě z velkoformátových dlaždic podél samostatné garáže v jihozápadním rohu pozemku. Zahrada s domem uprostřed je uspořádána do několika teras, které nabízejí různé aktivity v zahradě. V jižní části je dům přímo propojen se zahradou přes dřevěnou terasu domu a úzkou travnatou terasu. Z té se mírným svahem nebo skluzavkou J dostaneme na obytný prostor určen pro sportovní aktivity a dětské hry. Je zde pískoviště, již zmíněná skluzavka a příležitostně trampolína a síť pro badminton. Svah pokračuje přes další dvě terasy k obecnímu chodníku. Tyto plochy jsou řešeny květnatou loukou. Svažité uspořádání pozemku společně s květnatou loukou tvoří svou hmotou přirozenou hranici pozemku a cloní pobytovou část zahrady namísto pevného oplocení. Severní část, za domem je řešena menší pobytovou terasou využívající západní slunce a krásného výhledu na obec. Kamenná zídka v této části zahrady tvoří další dvě výškové úrovně. Zídky jsou skládány na skrytou spáru z nepravidelných kamenů z nedalekého zdroje a jsou tak v souladu se starší, ale materiálově shodnou zdí hřbitova. Na zídky navazuje zatravněný svah s jednoduchými výsadbami vícekmenného muchovníku (Amelanchier sp.) s podsadbou okrasných travin a kvetoucích česneků. V severní části pozemku tvoří dominantu hustě vysazený březový háj (Betula pendula), který je komponován na přání majitele zejména pro pohled z vany J. Zároveň tvoří záda neboli pocitovou bariéru terasy. Po celém pozemku jsou umístěny solitérní keře, které odcloňují nežádoucí pohledy. Je zde hloh, dřín, líska, jeřabiny třešeň a malina.

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 139 hlasů
POŘADÍ: 13. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435