Zahrada "U koupající se víly"

Třebíč
Autor projektu: Ing. Jana Pyšková
Realizace: PARK sadovnické a krajinářské úpravy s.r.o.
Výměra: 200 m ²
Zahrada roku 2009 – 2. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 2. místem v soutěži Zahrada roku 2009

Je mnohem snazší vytvořit zahradu v krajině, která se volně rozbíhá od obzoru k obzoru, než na stísněném pruhu půdy u řadového domku s nehezkým okolím. Ošklivou konstrukci u sousedů plotem neschováte, nezměníte výhled na benzínovou pumpu a nevábnou samoobsluhu. Čím horší podmínky, tím více se musí architekt i zahradníci snažit.

Zahrada se stala pokračováním obytného prostoru domu pro rodinu s dospělým synem. Je to místo pro klidné rozjímání, večírek s přáteli, slouží i jako vizitka zahradnické firmy, kterou majitel zahrady vlastní. Na zahradu se vešlo dost: Pěkná terasa z dubových fošen, před ní okrasný bazén se sochou víly od sochaře Tasovského. Když se dost vynadíváte a zvednete hlavu, oči vám kloužou po dokonale vymodelovaných vlnách trávníku a konturách záhonů. Modelace a křivky dávají pocit mnohem většího prostoru, na konci se směrem k vrátkům trávník zužuje a mizí. Stáčí se za poslední terénní vlnu. Možná na chvíli dokonce zapomenete na hradbu domků naproti a napadne vás zvědavě, co asi za vrátky bude.

Neutrální výsadby u terasy nechávají vychutnat zvuk zurčení vody, o kousek dál už se na obou záhonech rozbíhá celoroční proměnlivá hra barev a vůní, na konci zahrady je ale zase neutrální zelená hranice z menších stromů a vyšších keřů. Na pravé straně se výsadby prolínají s rostlinami u sousedů, což šetří místo, ale obě zahrady opticky zvětšuje.

Pečlivě byla upravena i předzahrádka. Našel v ní místo červený buk a další krásné dřeviny, omšelé žulové balvany z okolí, spousta voňavých trvalek i malý ukázkový trávník. 

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 149 hlasů
POŘADÍ: 12. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435