Zahrada v Horní Proseči

Jablonec nad Nisou- Horní Proseč
autor projektu: Ing. Petr Halama
realizace: DIKÉ ZAHRADY s.r.o.
výměra:1 950 m²
Zahrada roku 2005 – 3. místo

Nominaci do ankety Zahrada desetiletí si tato zahrada vysloužila 3. místem v soutěži Zahrada roku 2005

Horní Proseč je okrajovou obcí Jablonce nad Nisou.  Majitel zahrady si původně nevěděl rady s několika problémy. Zahrada byla ve svahu, nad terénem se zvedala vysoká, dvacet metrů dlouhá zeď, kterou nebylo jednoduché do zahrady zakomponovat. Autorovi projektu se však podařilo proměnit problémy lokality v klady. Členitý terén zvýraznil terénními modelacemi a velmi nápaditě využil v zahradě kameny a vodu.

I když zde vládne podhorské klima, jižní svah, na kterém zahrada vznikla, nabízí možnost uplatnění i řady teplomilnějších rostlin, které zde dobře prosperují. Půda je kyselá, na části zahrady vysýchavá a jinde zase trvale podmáčená.  Respektováním těchto podmínek zahrada vedle sebe nabízí zcela odlišné typy vegetace, která volně přechází do okolní krajiny.

Zahrada nabízí velmi atraktivní partie vřesovištních rostlin doplněných většími dřevinami a kolem okrasného jezírka u terasy bohaté trvalkové partie volně přecházející do přirozené mokřiny vedle zahrady.  Zpevněné plochy jsou vytvořeny z místních přírodních materiálů  jako je žula a perk, ze kterého jsou mlatové povrchy.

Nedílnou součástí je samostatně situovaný ovocný sad se skleníkem, záhony na zeleninu a kompostem.

Zahrada uspokojuje veškeré potřeby majitelů a trvale nabízí příjemné prostředí pro aktivní relaxaci i odpočinek. 

Líbí se Vám tato zahrada?

CELKEM: 115 hlasů
POŘADÍ: 15. místo

Sponzoři:

Kontakty:

Ing. Jana Šimečková
e-mail: info@szuz.cz

Křídlovická 371/68, 603 00 Brno
Tel./fax: + 420 542 210 435